Genel

İzmir Bilişim Zirvesi’16

Merhaba arkadaşlar,
2 Nisanda gerçekleştirilen 2.İzmir bilişim zirvesinden kesitlerle karşınızdayım. Sanal gerçeklik,arttırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti ve bulut bilişim odaklı olan zirvede, teknolojinin nabzını tuttuk.
3d yazıcıların tarihi 1984 lere dayansada günlük hayatımıza girmeye başlaması 25 yılı aşkın bir zaman aldı. Bu süreç içerisinde farklı birçok sektörde kullanılsada ev tipi yazıcılar yaygınlaşmadığı için sık karşılaşmıyorduk. Ev tipi 3d yazıcıların yaygınlaşmaya başlaması ile çevremizde yer edindiler. Bizde zirvede profesyonel bir 3d yazıcıyı inceleme fırsatı elde ettik. Farklı malzemeler ile hemen hemen aklımıza gelebilecek herşey 3d yazıcı ile çıkartılabiliyor.Örneğin saç kurutma makinesinin dış kaputu, bardak,pense,ingiliz anahtarı, çocuklar için oyuncak,plastik cerrahide estetik sonrası yüzün son hali gibi örnekler çoğaltılabilir.

Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) içinde yaşadığımız dünyadaki bilgilerin bir araç vasıtasıyla elde edilen görüntü ve/veya bilgilerle bir araya getirilerek bir amaç için zenginleştirilmesi anlamına gelmektedir. Gerçek dünyanın kamera ile görüntüsünün alınması sırasında, gerçek dünya üzerinde önceden belirlenmiş olan hedef noktalara, bilgisayarda hazırlanmış olan  materyallerin belli noktalarından bağlanması ve oluşan sonucun yazılımlar vasıtasıyla yorumlanarak çıktı görüntünün eşzamanlı olarak alınmasıdır. Arttırılmış gerçeklikte anatomy 4d programı tıp alanında eğitimlerin kadavra kullanmadan yapılmasına olanak sağlamıştır. Yine farklı bir arttırılmış gerçeklik programı ile resimler hareketlendirilerek simülasyona dönüşümü sağlanmıştır. Bu programların çalışma şeklini inceledik.

Teknik olarak sanal gerçeklik terimi bireylerin orda olma hissini yaşadığı bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Kullanıcılar, çeşitli çevre birimleri (kasklı ekran vb.) aracılığıyla sanal ortamlara dahil oluyor. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyor. Bizde sanal gerçeklikte oculus gözlüğünü inceleme fırsatı bulduk. Oculus gözlüğü ile çıktığımız sanal yolculukta gerçek dünyadan kopup simülasyon dünyasının derinliklerinde bir gezintiye çıktık.

2. İzmir Bilişim Zirvesi yeni teknolojiler ile dolu dolu gerçekleşti. Özellikle sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçekliğin üzerinde yoğunlaşılan zirvede oculus gözlüğü ve 3 boyutlu fotoğraf oldukça ilgi çekti. Teknolojinin ‘zirvesi’nde yaşandığı bir zirve daha sona erdi.Bu tür etkinliklerin ülkemizde daha sık yapılması ve daha çok katılımın olması dileğiyle teknoloji ile barışık ve bir o kadar da bağımsız hayat dolu günler diliyorum..

Zirveden derlemeler:

Kaynak:http://www.regisapp.com/augmented-reality-nedir
http://www.virtualreality.com.tr/haber.asp?durum=detay&hb=5

Yazılım Geliştirici, Antakya 1992 doğumlu. Bilgisayar ve teknoloji için doğmuş bir insan. Hayatını yazılım ve teknolojiye adamış biri.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.