Teknoloji

#10yearschallenge Akımı ile Yüz Tanıma Algoritmasına Katkıda Mı Bulunuyoruz ?

#10yearschallenge akımını duymayanınız kalmamıştır. İnsanlar bu sıralar 10 yıllık değişimlerini gösteren fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaya başladılar ve bu akım çığ gibi büyüyor. Peki bu akıma uymak ne kadar doğru ? Facebook bu akımı yüz tanıma algoritmasını geliştirmek için mi başlattı ?

Akıllarda birçok soru olmasına karşın, azımsanmayacak kadar büyük bir kitle bu akıma katıldı. Her geçen gün daha da büyüyor. Peki bu akım bize neler getirebilir ? Bilgi güvenliğinin tartışılmaz derecede önemli olduğu bir dönemdeyiz ve birçok firma tarafından verilerimiz uygulamalarla toplanıyor. Bu da akıllara facebook yüz tanıma algoritmasını geliştirmek adına böyle bir akım mı başlattı sorusunu getiriyor ? Gündem bu iddialar ile doluyken facebooktan bir açıklama geldi.

FACEBOOKTAN AÇIKLAMA
İddialara yanıt olarak facebook, akımın başlatılmasıyla bir ilgisi olmadığını açıkladı. Açıklamada, “kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı” ifadesi yer aldı.

Facebook’un açıklamasına karşın, ortada görmezden gelinemez bir sistem olduğu açık. Facebook yıllardır kullanıcılarını ve birlikte fotoğraf çekildiği kişileri tanımak adına yüz tanıma algoritması geliştiriyor. #10yearschallenge ise ekmeğine yağ sürmüş oldu. Bir kere daha görüyoruz ki bir akıma katılmadan önce arkasını sorgulamamız gerekiyor.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/10-year-challenge-instagram-facebook-2019-2009-photo-privacy-a8732681.html

Yazılım Geliştirici, Antakya 1992 doğumlu. Bilgisayar ve teknoloji için doğmuş bir insan. Hayatını yazılım ve teknolojiye adamış biri.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.