Genel

Kadınlar Neden Yazılım Mesleğini Tercih Etmeli ?

Yazılım, IT sektörü dışarıdan bakıldığında nedense erkek mesleğiymiş gibi algılanır.  Oysa ki burda çok ön yargılı bir tutum sergileniyor. Kadınlarımız günümüzde hemen her mesleğe girmiş durumda.  Yazılım sektörüde bunlardan biri. Ama ne yazık ki toplumumuzda “Kadından yazılımcı olmaz”  yargısı kırılamadığı için bir çok bayan meslektaşım sektöre ya çekinerek giriyor ya da giremiyor.

Kadından bal gibi yazılımcı olur. Peki neden mi ?

İşte Sebepleri;

  • Yazılım geliştiriciler aynı anda birden çok görevle ilgilenmek zorunda kalırlar. Buna konsantre olmak oldukça güçtür.Ama kadınların doğasında aynı anda bir çok işi yapmak var. En basit örneği kadınların gün içinde evde karşı karşıya kaldıkları görevleri. Aynı anda bir çok işi yapmaya programlanmış gibiyiz.
  • Yazılımcıların ortak sorunu olan bir başka şey ise “best practice” takıntısıdır. Programın çalışması ile sorun çözülmez maalesef. En iyi çözümü bulmak zorundasınızdır.  Programın hem çalışması hem performanslı hem de düşük maliyetli olması gerekir. Bu yüzden en iyi çözüme ulaşmak için araştırmak zorundasınız.  Kadınlarda ise doğuştan bir araştırma ruhu var.  Siz hiç bir kadının mağaza mağaza gezmeden istediği ürünü bulduğunu gördünüz mü ? ya da bir tatile çıkacağında yer,otel,en iyi fiyat araştırması yapmadan çıktığını ?  Imkansız 🙂
  • Yazılım geliştiriciler teknolojinin hızına ayak uydurabilmek için kendini sürekli geliştirmek zorundalar. Güncel programlama dillerini , haberleri , gelişmeleri takip etmek zorundalar. Bu kadınlar için trendleri takip etmeye eş değerdir. Eğer sürekli gelişen bi konu kadınların ilgisini çekmişse gerisini düşünmeye gerek yoktur. En iyi kaynaklar sürekli gözlemleri altında olacaktır.
  • Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her yazılımcının kendine özgü bir kod yazışı vardır. Yeni bilgileriyle kendi deneyimlerini harmanlarlar ve ortaya bir kod sanatı çıkar. Peki soruyorum kendine özgü bir tarzı olmayan bir kadın var mı dünyada ? 🙂
  • Yazılım sektöründe yüksek motivasyon çok önemlidir. Proje tam bitti derken ortaya sürpriz sorunlar çıkaran müşteriler ya da yazdığınız kodda çıkan problemler fazlasıyla can sıkıcı olabiliyorlar.  Kadınların ruhunda var direnmek , yüksek motivasyon ile kanseri bile yenen kadınlarımız var. Kolay kolay pes ettiklerini göremezsiniz.

Birde küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var.

Tarihin ilk bilgisayarı olan ENIAC’ın programcılarının tamamı (Kay McNulty, Betty Jennings, Betty Snyder, Marlyn Wescoff, Fran Bilas ve Ruth Lichterman) kadındır.

Günümüzde kullandığımız tüm yazılım uygulamalarının tasarım prensibi olarak bilinen SOLID prensiplerinin L’si Liskov’s Substitution prensibinin isim annesi Barbara Liskov’dur.

1952 Yılında dünyanın ilk derleyicisini (compiler)
Grace Hooper geliştirmiştir.

Yani yazılım mesleğini kadınlar yarattı.  😉

Yazılım Geliştirici, Antakya 1992 doğumlu. Bilgisayar ve teknoloji için doğmuş bir insan. Hayatını yazılım ve teknolojiye adamış biri.

Bir yorum

  • Ertuğrul

    Bence de bayanlar bu mesleğe daha çok yönelmeli. Bayanlar dikkatli ve titiz çalışırlar. Bizim mesleğimizde yanlış yazılan bi kod parçasının telafisi saatler hatta günler, haftalar alabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.