Teknoloji

FaceApp’teki Gizlilik Tehdidi

Son günlerde insanlar, sosyal medya platformlarında çığ gibi yaşlandırılmış hallerini paylaşıyor. Kırışık ciltler.. Gri saçlar.. Yaşlandırılmış yüzler..

FaceApp uygulaması yaşlandırma filtresi ile patlamış durumda. FaceApp yapay zeka algoritmalarını kullanarak yüz değiştiren bu uygulama. Kullanıcı fotoğrafını upload ediyor ve veri şirketin cloud sunucularında işlenerek telefonunuza aktarılıyor. Bu durum akıllara yüz tanıma için yapay zeka algoritmalarına veri mi sağlıyoruz? sorusunu getiriyor.

Çin’in yapay zeka yüz tanıma projesi, kişisel gizliliğin ortadan kaldırıldığı bir durum oluşturduğu için tedirginlikler yaratmıştı. İnsanlara yüz tanıma için bize verilerinizi aktarın dediğinizde hiç kimse sıcak bakmaz. Ama bu tarz bir uygulama ile trend yaratılırsa kendi elleriyle gönüllü olarak verirler. Kısa bir süre önce 10yearschallenge akımı ile insanların çocukluk/gençlik fotoğrafları ile şuanki hallerinin paylaşıldığı akım vardı. Hepsinin üst üste gelmesi bir tesadüf olabilir mi ? Bu akımlar ile yapay zeka yüz tanıma algoritmaları için verileriniz toplanıyor olabilir. Uygulama yüklendiğinde sözleşme kabul edildiği için hiçbir hak iddia edemezsiniz. Üstelik uygulamayı kaldırsanızda verileriniz sunucularda tutulmaya ve kullanılmaya devam edilebilir.

FaceApp‘in geliştiricisi Rus teknoloji şirketi Wireless Lab yaptığı açıklamada 48 saat içerisinde verileri sildiklerini ve ar-ge merkezleri Rusya’da olmasına rağmen Rusya’ya veri aktarılmadığını iddia etti. Rusya dışındaki altyapıya dayalı olarak depolama ve bulut işlemenin gerçekleştirildiğini, bunun için kurucu Yaroslav Goncharov AWS ve Google Cloud kullandıklarını belirtti. Aynı zamanda kullanıcıların talepleri üzerine verilerini sunucularından silebileceklerini bildirdi. Şirketin gizlilik politikası hakkında büyük tepkiler alması üzerine açıklamaları bu yönde iken uygulamanın ciddi bir gizlilik zaafiyeti oluşturduğu ortada. Şunu da belirtmeliyim ki hiçbir şirket kolay kolay verilerini silmez. Unutmayın bir uygulama ücretsiz ise gelir kapıları verileriniz ve verilerinize dayalı reklamlardır. Özellikle trend bir uygulamayı yüklemeden ve gizlilik şartlarını kabul etmeden önce tekrar düşünün.


Kaynak: https://techcrunch.com/2019/07/17/faceapp-responds-to-privacy-concerns/

Yazılım Geliştirici, Antakya 1992 doğumlu. Bilgisayar ve teknoloji için doğmuş bir insan. Hayatını yazılım ve teknolojiye adamış biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.