Genel

Tarihteki İlk Programcılardan Grace Hopper

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayar tarihinde nice bilim adamları geldi geçti. Yeni keşifler,icatlar derken bugünkü teknolojiye kadar ulaştık.

Peki bugünlere gelmemizde ön ayak olan bilim adamlarımız kimlerdir?  Teknoloji denilince genelde erkeklerin bu konuda daha yetenekli olduğu düşünülür. Nedense kadınların teknolojiyle pek bi alakası olmaz kanısı vardır insanlarda. Ama tarihteki kadın bilim adamları, bunun yanlış bir kanı olduğunun  kanıtıdır. Şimdi onlardan biri olan programcılığın şahdamarlarından biri olan Grace Hopper’ı tanıyalım.

grace hopper

 

Tümamiral Grace Murray Hopper (9 Aralık 1906 – 1 Ocak 1992) Amerikalı bilgisayar bilimcisi ve ABD donanmasında rütbeli askerdir.

Yale Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik eğitimi gördü. 1930 yılında üniversiteden mezun oldu.1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında profesör oldu.

Harvard Mark I bilgisayarının ilk programcılarından biri olan Hopper, bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi.

İlk modern programlama dillerinden biri olan COBOL’un da geliştiricilerindendi.Bilgisayar dilinde “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarındandı.

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I geliştiren takımda çalışmaya başladı. Çalıştığı şirket 1950’lerin başında Remington Rand şirketi tarafından satın alındı ve bu yıllarda Hopper bir program derleyicisi üzerinde çalışıyordu. Derleyicinin adı A derleyicisi idi ve ilk versiyonu A-0 programlama diliydi. Hopper 1954’te şirketin otomatik programlama başkanlığına getirildi ve ekibiyle birlikte ilk derleyici tabanlı programlama dilleri olan ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC’i geliştirdi.

1970’lerde FORTRAN ve COBOL gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük etti. Donanmadayken bu standartları test etti. 1980’lerde bu testler Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edildi.

ABD’nin yetiştirdiği en önemli bilgisayar mühendislerinden biri olan Hopper, bilgisayar teknolojisine yaptığı katkılarla adını ölümsüzleştirirken Google 107. doğum gününe özel doodle ile karşımıza çıktı.

Yazılım Geliştirici, Antakya 1992 doğumlu. Bilgisayar ve teknoloji için doğmuş bir insan. Hayatını yazılım ve teknolojiye adamış biri.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.