Sağlığa Yapılan Saygısızlık !

1677_2
Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına yapılan şiddet haberlerini görmeyelim. Peki nasıl bu hale gelebildik ? Kendimizi sorgulamamız lazım. Hayatı boyunca sağlık sektörüne ihtiyacı olmayan yoktur. Mutlaka kendimiz ya da sevdiklerimiz için ihtiyaç duymuşuzdur.  Peki bu hayattaki en değerli varlığımız olan sağlığımız söz konusuyken neden böyle davranıyoruz.

Aslında nedeni açıkça belli çok bencil davranıyoruz. Bir empati yapalım isterseniz kendimizi doktorlarımızın yerine koyalım.

Acile getirilen hastaları düşünelim. Acillerdeki hasta sayısı malum kalabalıktan geçilmiyor. Herkesle de ilgilenmek zorundayız. Ama hayati boyuttaki hastalara öncelik vermek zorundayız.  Hayati tehlikesi olmayan hasta ben neden bu kadar bekletiliyorum yada hastama neden bakmıyor sunuz diye olay çıkartıyor. Peki hayati tehlikesi olan hastayı bırakmayı istemek bencillik değilde nedir? Gecenin bi yarısı sıcak yatağınızdan hastanız için acile gidiyorsunuz elinizden geleni yapıyorsunuz ama tüm çabalara rağmen hastayı kaybediyorsunuz ve ne yazıkki bazı hasta yakınları sizi gerekeni yapmamakla suçluyor ve daha kötüsü darp ediyor. Ne kadar kötü bir durum değil mi? Siz gecenizi gündüzünüze katarsınız yıllarınızı verirsiniz insanlara adarsınız hayatınızı ama sonuç insanların bencilliği uğruna darp edildiğinizle kalırsınız.

Birde poliklinikleri düşünelim. Sabah 8.30 da başlar mesai.  8 de gelirsiniz hasta bakmaya başlamadan önce kendinize gelmek için bir kahve içersiniz.  O sırada bir hasta ise bunu görür daha saat 8:30 olmamışken doktor hasta bakmıyor oturmuş keyif yapıyor kahve içiyor der.  Ya da  yoğunluktan öğle yemeği bile yiyememişsinizdir. Odanıza atıştırmalık bişey söylersiniz 5 dk yemek için yine kendi keyfine göre davranıyor bize bakmıyor derler. Peki bir düşünün hanginiz sabah işe gittiğinizde işe başlamadan önce bir kahve almıyorsunuz yada bir bardak çay. Veya yorulduğunuzda ara verip bişeyler atıştırmıyorsunuz. Tamam siz hasta olabilirsiniz ağrınız vardır elbetteki beklentiniz vardır buda hakkınız zaten. Eğer duramayacak durumdaysanız acile gitmeniz gerekir. Siz bir gün geliyorsunuz hastaneye onlar ise hergün.  Hergün onlarca hasta ile ilgilenmek zorundalar.   Ama unutmayın karşınızdakide insan. Eğer haberim yokta doktorlar yerine robotlar geçtiyse siz haklısınız işte o zaman tek kelime etmem !

Ne yazık ki işini suistimal etmeyen doktorlar yok değil ama her doktorda böyle değil.  Lütfen bencilliği bırakalım , herşeyden önce insanlığımızı kaybetmeyelim.  Çünkü insanlık ölürse ,insanın kaybedilmesi kaçınılmazdır !

Sağlıklı , barış içinde bir hayat dilerim.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.