LOOPAR : HAMZA MERT ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK ÜZERİNE BİR GİRİŞİMCİLİK HİKAYESİ

LOOPAR HAKKINDA:

Loopar, dünyaya farklı bir pencereden bakmanızı sağlamak için tasarlanmış artırılmış gerçeklik ve imaj tanıma platformudur. Loopar ile yapabilecekleriniz sadece hayal gücünüzle sınırlıdır.

LOOPAR ile

* Eğlenceli ve heyecanlı oyunlar oynayabilir

* Videolar ya da fragmanlar izleyebilir

* Sanal ortamlarda fotoğraf çekilebilir ya da çekebilir

* Tanıtım kampanyalarını takip edebilir

* İnteraktif içeriklerle iş hayatınızda farklılık yaratabilirsiniz.


  • Kendinizi biraz tanıtır mısınız ? Girişimcilik hikayeniz nasıl başladı?

Adım Hamza Mert. 1978 Denizli doğumluyum. Konservatuvar mezunuyum. Gerçekliğin ötesine giden herşeye kendimi adamaya karar verdim. 2011 de İngiltere’de kendimi arttırılmış gerçeklik üzerine bir arge çalışmasının ortasında bulmam ile başladı herşey. Tesadüfen arttırılmış gerçekliğin doğuşuna şahit oldum ve bu teknolojiyi yapmalıyız dedim. Bir kafede ama nasıl yapacağız bilen yok diye tartışırken şans eseri bir Türk garson konuşmalarımıza kulak misafiri oluyor. Ben bilgisayar mühendisiyim bu işi biliyorum dedi. Amerika’da yapay zeka üzerine eğitim görmüş, ama bu sisteme ayak uydurmayacağım diyen ve garsonluk yapan bir genç. İkna edip Türkiye’ye getirmek çok zor oldu. Dışarıya bağımlı olmamak için kendi SDK’larımızı yazmaya başladık. Şimdi Amerika’da silikon vadisinde ofisimiz var.

  • Bu işe başlarken ne kadar risk aldınız ?

Bu şirketi kurarken 500000 $ doları kendi cebimden harcayarak başladım her şeye. Hiçbir devlet desteği almadık. Gece gidecek bir eviniz olmayana kadar yola devam.

  • Hayatınızın herhangi bir aşamasında başarısız olup pes ettiğiniz oldu mu?

Başarısız oldum ama hiçbir zaman pes etmedim. Bu aslında ilk girişimcilik hikayem değil. 2003 yılında Türkiye’nin ilk yerli malı hoparlör fabrikasını kurdum. Haluk Levent, Esra Balamir, Levent Yüksel gibi ünlü sanatçılara çalıyordum. Ses sistemlerinin kötü olduğunu görünce yerli bir hoparlör fabrikası kurmaya karar verdim. Henüz elektronik eşyalarda 2 yıl garanti söz konusu değilken 5 yıl garanti verdim. Marka olmamasından dolayı tercih edilmedi. Müzisyenliğe geri döndüm. O zamandan beri gerçeklik peşindeyiz. Hoparlör üretmemizin amacı o dönemin ses sistemlerinin çok kötü olmasından dolayı gerçek sesi yansıtabilecek hoparlörler üretmekti. Şuan ki işimizde gerçeklik üzerine. Buradan geçmişe baktığımda ben gerçek olan ya da gerçeklik kavramının ötesine giden her şeye yöneldim.

  • Sizce bir girişimcinin hangi özellikleri taşıması gerekir? Siz bunlardan hangisine sahipsiniz?

En önemlileri risk almalı, hayal etmeli, inanmalı. Hepsini taşıdığımı, başarılı bir girişimci olduğumu düşünüyorum.

  • Türkiye’de girişimci olmak isteyen gençlere ne öğütlersiniz?

Sadece tek bir plan olmalı, B yada C planının olması uyuşturur amacınızdan saptırır. İnandığın projeye herşeyini ver.

  • Hayatınız boyunca kendinize örnek aldığınız kimse oldu mu ?

Örnek aldığım kimse yok. Benim inancım şudur. Kimi örnek alırsan o kadar olursun, onu geçemezsin.

  • Bu işe girerken bir hedefiniz vardı. Geriye dönüp baktığınızda bu hedefin ne kadarını gerçekleştirebildiniz ?

Hedefler hiçbir zaman tutmaz. Kervan yolda düzdür. İnanmak , başlamak yolun yarısıdır. Gidebildiğin yere kadar gitmeli, bir sınır olmamalı.

  • Neden arttırılmış gerçeklik ?

Offline dünya ile online dünya arasındaki köprüdür. Hiçbir şey gördüğümüzle sınırlı değildir. Var olan gerçek dünya üzerine sanal bir yer oluşturur. Şirket sloganımız gibi bilgiye ulaşmanın en hızlı yolu.

  • İleri teknoloji arge projeleri ciddi yatırım gerektiren projelerdir. Girişimcilik sürecinde herhangi bir destek aldınız mı ?

2016 yılında çok zor süreçlerden sonra Amerikalı bir melek yatırımcıdan 1 milyon $ bir yatırım almayı başardık. Devlet desteği almadık o zamanlar şimdiki gibi değildi. Her şeyi cebimizden harcadık. Sadece son 1-2 yıldır yurtdışı pazarlama desteği aldık. Arge çalışmaları için herhangi bir destek almadık.

  • Devletin girişimcilere verdiği destekler hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Son 2 yıldır teknoloji sektöründe devlet girişimcilere ciddi bir kosgep desteği vermeye başladı. Bizim dönemimizde bu kadar destek yoktu. Olsaydı şimdi Türkiye’nin ilk yerli hoparlör fabrikasını kurmuştum. Ama yapacağım, bu hayalimi de gerçekleştireceğim. Fırsatlar değerlendirilmeli.

Aldığımız bilgilere göre Loopar yeni bir atılım yaparak ABD’ ye taşınıyor. Ülkemizin ‘Artırılmış Gerçeklik‘  alanında adının duyulması için önemli bir adım. Röportaj için Hamza Mert’e teşekkür ediyor, Loopar’a başarılar diliyorum.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.