Fibonacci Sayıları

Merhaba arkadaşlar ,

Bu makalemizde Fibonacci sayılarını hesaplayan bir program yazacağız. Peki fibonacci sayıları nedir ? Önce buna bir açıklık getirelim. İtalyan bir matematikçi olan Fibonacci bir problemi araştırırken ilginç bir sayı dizisi buluyor. Bu sayı dizisinin özelliği kendinden önceki iki ardışık sayının toplamının, o sayıya eşit olmasıdır. Bu dizilim içinde bir sayıyı kendisinden önce gelen sayıya bölerek ilerlersek ulaşacağımız sonuç 1,618 rakamına yani altın orana sürekli yaklaşacak şekilde oluşacaktır. Ayçiçeği , insan kafası , papatya, çam kozalağı,eğrelti otu, mısır piramitleri , forex işlemleri ,mimar sinan eserlerinde bu diziler görünmektedir. Bu yüzden fibonacci sayıları önemli bir yer tutar.

Şimdi programımızı yazmaya başlıyoruz.

Öncelikle kullanıcıdan kaç adet fibonacci sayısı görüntülemek istediğini girmesini istiyor ve girilen sayıyı değişkene atıyoruz.

fibosayi

 

 

Fibonacci sayı dizisinin ilk iki sayısı 0 ve 1 dir.  İlk iki sayısını değişkenlerde tanımlıyor ve yazdırıyoruz.

ilksayi

 

 

Asıl işlemi yapmaya geldi sıra. Bir for döngüsü açıyoruz ve döngüyü ilk iki sayıyı tanımladığımız için 3 ten başlatıyoruz.
Fibonaccide kendinden önceki iki ardışık sayının toplamının, o sayıya eşit olması gerektiği için bu iki sayının toplamını bir değişkende tutmamız gerekiyor.

forfibo

 

 

 

Şimdi sayıları topladık bir sonraki sayı dizisine geçiş yapması için değişkenleri kaydırmamız gerekiyor. Son toplam ve bir önceki sayıyı almasını sağlıyoruz.

 

 

Böylece her toplamdan sonra sayılar değişken ile kaydırılacak ve girilen adet kadar fibonacci sayısı görüntülenecektir.

Başka bir makalede görüşmek dileğiyle,

Bol kodlu günler dilerim.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.