Facebook Virüsleri

Merhaba arkadaşlar ,

Gelişen teknoloji ile sosyal medya kullanımı çığ gibi büyüdü. 21 yy. vazgeçilmez trendleri arasında yer aldı. Artık gelişmeleri , haberleri sosyal medyadan alır olduk. En hızlı iletişim araçlarından biri olarak hayatımızda yerini aldı. Dakikalar içinde en yeni gelişmelerden haberdar oluyoruz. Ne yazıkki herşey iyi giderken bazı olumsuzluklar da günyüzüne çıkıyor. Bazı kötü amaçlı kullanıcılar için teknolojinin nimetleri önlerine sunulmuş altın bir tepsidir. Amaçlarına en kısa sürede ulaşmak için vazgeçilmez bir fırsattır. Son dönemde çok yaygınlaşan facebook virüsleri en büyük sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu tür virüsler için sosyal medya biçilmiş kaftan !  Çünkü farkında olmadan arkadaşlarımıza da bulaşıp engellenemez bir biçimde çığ gibi büyüyor. Kötü amaçlı kullanıcıların tam da istediği şey bu.

PEKİ BU VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ ?

İşte burda bize birtakım görevler düşüyor. Biraz klişe bir cümle olucak ama bilmediğimiz kişilerden gelen bağlantılara tıklamamalıyız. Evet aslında en büyük sorunumuz bu. Güvenmediğimiz kişilerden gelen bağlantılara tıklamamalıyız. Hatta önlemi bir kat daha arttırıp güvenilir kişilerden bağlantı geldiğinde onu kendisinin gönderip göndermediğinden emin olmalıyız. Sonuçta ona da virüs bulaşmış olabilir. Emin olduktan sonra bir problem kalmaz. Bir diğer sorun ise uygulamalar. Facebook oyun ve hemen her uygulama için dikkat ettiyseniz erişim izni ister. Peki bu erişim izni ile nerelere izin vermiş oluyoruz bir bakalım.

Temel kişisel bilgilerimiz (ad,soyad,doğum günü vb.) , bizim adımıza paylaşım yapma hakkı gibi yetkiler veriyoruz. Peki bunların ne zararı var ? Kişisel bilgilerinize erişim ile şifrelerinizin kırılması kolaylaşır. Paylaşım yapma yetkisi ise , işte asıl problem burda başlıyor. Dikkat ettiyseniz virüslerde sizin adınıza arkadaşlarınızı etiketleme , bilginiz dışında paylaşım yapma yaygındır. Arkadaşlarınızında bu bağlantılara tıklaması halinde onlara da bu virüs bulaşır ve otomatik paylaşım yetkisi verir. Bu yüzden bilmediğimiz , güvenmediğimiz uygulamalara yetki vermemeliyiz.

AMA VİRÜS BULAŞTI ŞİMDİ NE YAPACAĞIM ?

Diyelim ki bu virüse çeşitli nedenlerden dolayı maruz kaldık. Peki şimdi ne yapacağız? Profilimize gidip bizim adımıza arkadaşlarımızı etiketleyen ,video paylaşılan gönderiyi buluyoruz. Sağ alt köşesinde bunu paylaşan uygulamanın adı yer alır. (ör: xyz.com ile yada xyz ile ) Uygulamanın adını öğrendikten sonra başkalarına zarar vermemek için hemen burdaki gönderiyi siliyoruz. Şimdi sıra bu virüsü engellemeye geldi. Facebook hesap ayarlarına giriyoruz. Soldaki menüden uygulamalara geliyoruz. Burada kullandığınız ve yetkilendirdiğiniz uygulamaların listesini görüceksiniz. Listeden az önce virüs paylaşımı yaptığını belirlediğimiz uygulamayı buluyoruz. Uygulamayı kaldırıp yetkileri devre dışı bırakıyoruz. Böylece bu virüsten kurtulduk ve artık bizim adımıza paylaşım yapamayacaktır.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle ,
Hepinize teknoloji ile barışık ve bir o kadarda bağımsız hayat dolu günler diliyorum.

 

 

 

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.