Method ile Faktöriyel Alma

Merhaba arkadaşlar bir süredir derslerden dolayı blog yazmaya ara vermiştim, dönüş yapmanın zamanı geldi.

Bu makalemizde method ile faktöriyel almayı inceleyeceğiz.

Bilindiği gibi bir sayının faktöriyeli kendisinden 1’e kadar olan sayıların çarpımıdır.

Öncelikle faktöriyel alıcağımız bir method hazırlayacağız.

faktMethodu main methodunun dışında class aralığı içinde tanımladık. Neden static tanımladığımızı merak edenler olabilir. Bağımsız bir classta oluşturmadığımız için ve main metodu static çalışan bir method olduğu için , main metodu static olmayan bir metodu çalıştırmaz bu yüzden bu şekilde tanımladık.

Continue Reading

Fibonacci Sayıları

Merhaba arkadaşlar ,

Bu makalemizde Fibonacci sayılarını hesaplayan bir program yazacağız. Peki fibonacci sayıları nedir ? Önce buna bir açıklık getirelim. İtalyan bir matematikçi olan Fibonacci bir problemi araştırırken ilginç bir sayı dizisi buluyor. Bu sayı dizisinin özelliği kendinden önceki iki ardışık sayının toplamının, o sayıya eşit olmasıdır. Bu dizilim içinde bir sayıyı kendisinden önce gelen sayıya bölerek ilerlersek ulaşacağımız sonuç 1,618 rakamına yani altın orana sürekli yaklaşacak şekilde oluşacaktır. Ayçiçeği , insan kafası , papatya, çam kozalağı,eğrelti otu, mısır piramitleri , forex işlemleri ,mimar sinan eserlerinde bu diziler görünmektedir. Bu yüzden fibonacci sayıları önemli bir yer tutar.

Continue Reading

C# 20 Basamaklı İki Sayıyı Klasik Toplama

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda önceki yıllarda Pascal Olimpiyatlarında sorulan bir soruyu ele alacağız.

Soru: 20 basamaklı iki sayıyı toplayan programı yazınız.

Olimpiyatlara katılan Türk programcılarımız hemen atlamışlar ve long tipinde 2 değişken tanımlamışlar. Peki bir durup düşünelim.

Olimpiyatlarda bu kadar basit bir soru sorulur mu ? Long veri tipine en fazla 19 basamaklı bir sayı sığar. 20 basamağı alan bir veri tipi yoktur.

Bu yüzden klasik toplama yapılması gerekmektedir.

Şimdi programımızı yazmaya başlayalım. Önce tanımlamalarımızı yapalım.

tanimSayılarımızı string tanımlıyoruz. Neden string tanımladık diye düşünebilirsiniz. Az önce bizim işimizi görebilecek sayısal bir veri tipi olmadığını söylemiştik. Sonra eldeleri tutmak için byte bir değişken ve sonuç için bir değişken tanımlıyoruz.
Şimdi bir döngü oluşturalım.

Continue Reading

C# SQL ve Access için Class Oluşturma

Merhaba arkadaşlar,

C# projelerimizde sıkça veritabanına ihtiyaç duyuyoruz. Her seferinde yeniden veritabanı bağlantılarını yapmak yerine hem SQL hem de Access bağlantılarını içinde barındıran bir class oluşturacağız. SQL ve access veritabanlarını daha önce oluşturduğumuzu varsayarak başlıyoruz.

Öncelikle Solution Explorerda projemize sağ tıklayıp Add- Class diyoruz. Class adını vt yapıyoruz.Daha sonra SQL ve Access için classımıza referanslarımızı ekliyoruz.

reference

Continue Reading