C# SQL ve Access için Class Oluşturma

Merhaba arkadaşlar,

C# projelerimizde sıkça veritabanına ihtiyaç duyuyoruz. Her seferinde yeniden veritabanı bağlantılarını yapmak yerine hem SQL hem de Access bağlantılarını içinde barındıran bir class oluşturacağız. SQL ve access veritabanlarını daha önce oluşturduğumuzu varsayarak başlıyoruz.

Öncelikle Solution Explorerda projemize sağ tıklayıp Add- Class diyoruz. Class adını vt yapıyoruz.Daha sonra SQL ve Access için classımıza referanslarımızı ekliyoruz.

reference

 

 

Daha sonra veritabanı bağlantı yolu için kullanacağımız string cümlelerimizi hazırlıyoruz.

 

bag

 

 

 

a değişkeninde access bağlantısını s değişkeninde ise sql bağlantı cümlesini tanımladık. a değişkeninde Data Source kısmında access veritabanı yolunu ,Provider kısmında ise  Access erişim sağlayıcısını tanımladık. s değişkeninde ise SERVERNAME kısmına SQL Server ana makine adını, Initial catalog kısmınada sql database adını tanımladık.

Daha sonra classımızın erişime açık hale getirmek için

public

 

 

 

methodunu ekliyoruz.

Şimdi  bağlantılarımızı oluşturmaya sıra geldi.

Method tanımlayıp sql bağlantımızı oluşturuyoruz. Method içindeki string sql , classı kullanacağımız ana projeden çağıracağımız sql cümlesidir.

sql

 

 

 

 

 

SqlConnection ile b adında bir bağlantı oluşturup biraz önce yukarıda oluşturduğumuz sql bağlantı cümlesi olan s yi bağlantımıza ekliyoruz. Daha sonra işletilecek komutlar için k adında SqlCommand tanımlıyoruz ve ana bağlantımız olan b ile sql cümlemizin olduğu sql değişkenini ekliyoruz.

b.Open() ile ana bağlantımızı açıyoruz. k.ExecuteNonQuery() ile çağırdığımız komutu işletiyoruz.  b.Close() ile bağlantımızı sonlandırıyoruz.

Şimdi ise access bağlantımız için method oluşturuyoruz.

access

 

 

 

 

 

 

Access bağlantısındaki mantık SQL veritabanı bağlantısında yaptığımız işlemlerin mantığıyla aynıdır. Böylelikle veritabanı bağlantıları classımızı tamamlamış olduk.

Ana projemize classımızı çağırıp comboBox ekleyerek istediğimiz veritabanı bağlantısı ile işlemlerimizi yapabiliriz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere,

Bol kodlu günler dilerim.

You may also like

1 Yorum

  1. Teşekkürler. Veri tabanlarını her zaman app path yolundan almak en mantıklısıdır. Asp.net için App_data olağan klasörü göstermek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.